Jeśli zdarzyło Wam się kiedyś “całować na wietrze”, zapewne nie trzeba będzie Wam tłumaczyć, jak wygląda opryszczka. Dla pocieszenia: wirusem Herpes simplex zarażonych jest około 80% ludzi. Wirus ten wbudowuje się w układ nerwowy i tym samym staje się niewidoczny dla układu immunologicznego. Swoją obecność zdradza co jakiś czas – wtedy pojawia się tzw. opryszczka.
Opryszczka jest uciążliwa zwłaszcza dlatego, że pojawia się zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Zawsze wtedy, gdy chcemy się dobrze zaprezentować, dobrze wyglądać, gdy podejmujemy jakiś większy wysiłek lub zaraz na początku urlopu. Dzieje się tak dlatego, że aktywacja wirusa następuje w wyniku osłabienia ogólnej odporności organizmu – czyli że, niestety, stresem i przemęczeniem zazwyczaj sami ją prowokujemy. Tak pojawia się opryszczka na wargach.
Co zrobić, gdy czujemy, że “wychodzi opryszczka”, a nie możemy sobie na to akurat teraz pozwolić? Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na opryszczkę.
Uwaga:
Jeśli Twoja opryszczka rozprzestrzenia się po całej twarzy lub występuje na narządach rodnych, zalecamy jak najszybszą wizytę u lekarza!
Spis treści
Czosnek na opryszczkę
Czosnek, znany ze swych silnych właściwości antyseptycznych, wykorzystywany jest w domowym leczeniu wielu pospolitych dolegliwości (np. przeziębienie, trądzik). Jak się okazuje, jest też bardzo popularnym lekarstwem na opryszczkę. Przekrojony ząbek czosnku przykłada się na opryszczkę; można wcierać. Powinno się nosić przy twarzy cały dzień, ponieważ wtedy działanie zawartych w nim substancji jest silniejsze, a przez to okres leczenia się skraca. Na noc można przyklejać wykrojony kawałeczek plasterkiem. Jest to bardzo skuteczna metoda. Opryszczka powinna szybko zniknąć. Jedynym jej minusem jest nieprzyjemny zapach, na którego kilkudniową obecność niestety musimy się skazać.
Opryszczka zniknie dzięki… cebuli!
Na podobnej zasadzie opryszczka może być zwalczana pokrewną rośliną z rodziny czosnkowatych, mianowicie cebulą.
Z obranej bulwy wykrawamy malutki kawałeczek, który możemy przykleić plasterkiem na opryszczkę. Zaleca się częste zmienianie takiego “okładu” – świeży sok ma działanie najsilniejsze.
Niestety, i w przypadku tej metody nie unikniemy brzydkiego zapachu. Popularne metody niwelowania charakterystycznego dla cebuli aromatu (np. zaparzanie lub zakwaszanie) mogłyby osłabić działanie zawartego w niej soku, a wtedy nie ma gwarancji, że opryszczka zniknie.
Sok z cebuli na opryszczkę
Aby otrzymać sok z cebuli, dzięki któremu opryszczka zniknie bez śladu, należy skroić dużą cebulę do miski i zasypać dwoma łyżkami cukru lub zalać miodem. Miskę należy przykryć talerzykiem lub folią aluminiową i odstawić na noc. W ciągu nocy cebula wypuści sok, który rozpuszczony z cukrem lub miodem będzie słodki i bardzo smaczny.
Bezpośrednio na opryszczkę nakładamy sok, jak najczęściej w ciągu dnia. Jeśli zależy nam na jak najszybszym rezultacie, możemy na noc przykleić na plasterku cebulę (patrz sposób powyżej). Pod wpływem silnego natężenia działających w soku substancji opryszczka powinna zniknąć bardzo szybko.
Sok z cebuli polecany jest jako środek na opryszczkę, jednak z równym powodzeniem stosowany jest w leczeniu przeziębień i dolegliwości związanych z chorobami gardła.
Opryszczka nie ma szans z cytryną
Bardzo silne kwasy zawarte w soku z cytryny mogą pomóc w pozbyciu się brzydkiej i piekącej ozdoby ust. Stosowana na podobnej zasadzie jak powyższe, cytryna może sprawić, że opryszczka zniknie w ekspresowym tempie, pozwalając nam cieszyć się ładnym, szerokim uśmiechem.
Zastosowanie tej metody jest bajecznie proste: przekrajamy cytrynę, przykładamy na opryszczkę, i nosimy tak cały dzień. Co jakiś czas przyciskamy mocniej i delikatnie pocieramy, aż poczujemy szczypanie w miejscu choroby – nie jest to nic innego jak właśnie działanie kwasów na opryszczkę. Ważne jest, aby po czasie zmieniać okład; tak, aby opryszczka miała cały czas kontakt z silnym kwasem.
Jeśli ktoś nie chce cały czas nosić przy twarzy owocu, proponujemy miejscowe smarowanie skóry wyciśniętym z cytryny sokiem. Ale w tym przypadku, aby uzyskać efekt, trzeba tę czynność powtarzać naprawdę często.
Ocet wygoni intruza
I znów niepozorny, stały gość naszego domu – ocet – okazuje się nieocenioną pomocą na opryszczkę!
Przepis na octowy okład nie jest skomplikowany. Zapewne ktoś bystry i wyprzedzający myślami lekturę domyślił się, że chodzi o zwyczajne nasączanie opryszczki octem. I że trzeba to robić często, możliwie najczęściej w ciągu dnia. Opryszczka powinna się wynieść szybko i nie zostawić po sobie śladu – pod warunkiem, że po leczeniu pozwolimy się martwym zmianom spokojnie zagoić.
Zobacz też, jak z pomocą płukanek z octu zwalczyć trądzik, kurzajki i łupież.
Woda utleniona i spirytus salicylowy na opryszczkę
Częste i obfite stosowanie wody utlenionej lub spirytusu salicylowego na opryszczkę sprawia, że choroba się wycofuje, pozostawiając po sobie jedynie szybko gojący się strupek. Jest to nieco bolesna metoda, jednak przez wielu polecana. Prosimy jednak o zachowanie ostrożności, aby nie podrażnić otaczającej opryszczkę skóry – nadmiernie wysuszona może pękać.
Pasta do zębów na opryszczkę
Innym popularnym sposobem stosowania miejscowego na opryszczkę jest popularna fluorowa pasta do zębów (sprawdź też jej działanie na trądzik). Na podobnej zasadzie aplikujemy specyfik punktowo, najlepiej na noc. Opryszczka powinna wycofać się szybko i bezboleśnie.
Prawdopodobnie skuteczność tej metody zawdzięczamy niewielkim ilościom zawartego w pastach do zębów fluoru, który ma właściwości toksyczne, hamuje oddychanie komórkowe, syntezę węglowodanów i w większych ilościach może nawet spowodować martwicę tkanki. Na szczęście, w większości past znajduje się on w śladowej ilości, zazwyczaj związany w solach fluorkowych. Niemniej jednak nie polecamy rozległego stosowania lub spożywania.
Roztwór sody oczyszczonej na opryszczkę
Pomocny przy pozbyciu się brzydkiego wyprysku może okazać się roztwór wodorowęglanu sodu, popularnie zwanego sodą oczyszczoną, który wykorzystywany jest również do produkcji proszku do pieczenia.
W litrze wody o temperaturze pokojowej (wodorowęglan sodu rozpuszcza się w wodzie przy temperaturze 20°C) rozpuszczamy ⅛ szklanki substancji. Stosujemy miejscowo na opryszczkę aż do ustąpienia objawów choroby.
Melisa – pogromca opryszczki?
Znane już w starożytności cudowne ziele, któremu w wielu kulturach przypisywano moc magiczną, posiadające nawet własne uosobienie w greckiej mitologii, a przez karmelickich zielarzy uważane za lekarstwo na wszystko; może także Tobie pomóc sprawiając, że opryszczka zniknie bez śladu.
Zaleca się miejscowe stosowanie okładów z wacików nasączonych wywarem na opryszczkę; można także użyć do tego namoczonej we wrzącej wodzie torebki herbaty z tego zioła (oczywiście po uprzednim ostudzeniu torebki). Melisa działa uspokajająco, schładzająco, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Już w starożytności zalecano nacieranie jej liśćmi wszelkiego rodzaju obrzęków i ukąszeń.
Dodatkowo – uwaga – podobno częste picie naparu z melisy może sprawić, że opryszczka przestanie wracać!
(Oczywiście odradzamy nagłą przebudowę codziennej diety i zastępowanie melisą spożywanych dotychczas napojów. Jak mawia inne znane w starożytności porzekadło ludowe: „Co za dużo, to niezdrowo”.)
Kojące działanie aloesu – opryszczka znika!
Mamy tu na myśli konkretnie Aloes zwyczajny, popularną roślinę doniczkową. Sok z jej liści ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające, a ponadto przeciwbólowe i przeciwzapalne. Znacząco przyspiesza gojenie ran, pomaga zregenerować się skórze.
Aby otrzymać ten cudowny sok, należy rozciąć liść rośliny. Można też wyciąć z liścia kawałek i rozgnieść, i w takiej postaci wsmarowywać lub przyklejać plasterkiem do skóry w miejscu, gdzie znajduje się opryszczka. Można także wyciąć kawałek liścia aloesu i bezpośrednio przykleić na opryszczkę. Propozycji jest wiele, wybór pozostawiamy Państwa kreatywności. Największym plusem proponowanej metody jest szybkie gojenie się pozostawionej po martwej opryszczce rany.
Miód lipowy na opryszczkę
Bardzo prosta w użyciu metoda, polegająca tylko i wyłącznie na smarowaniu miodem miejsca, w którym znajduje się opryszczka, często w ciągu dnia i na noc. W odróżnieniu od wielu metod prezentowanych powyżej, miód pszczeli nie może zaszkodzić otaczającej opryszczkę skórze. Wręcz polecane są maseczki z miodu do pielęgnacji skóry twarzy, włosów, ust.
W tym konkretnym przypadku, gdy chcemy przy pomocy miodu pozbyć się opryszczki, w użycie wchodzą jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Miód też jest popularnym lekarstwem stosowanym przy przeziębieniach i infekcjach bakteryjnych.
Olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę
Dostępny w każdej aptece bez recepty, olejek z drzewa herbacianego (roślina ta nie ma nic wspólnego z herbatą!), wsmarowywany miejscowo na opryszczkę, może zadziałać bardzo szybko i skutecznie. Aplikacje należy powtarzać bardzo często w ciągu dnia, aż opryszczka zagoi się.
Znaczącą przewagą tej metody jest fakt, że po opryszczce nie zostawia nawet strupka! Wszystko goi się wzorowo aż do uzyskania stanu sprzed pojawienia się choroby. Być może jest to zasługą lipidów zawartych w olejku, które mają działanie nawilżające. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby smarować się aż do całkowitego wygojenia.
Słodka śmietana na opryszczkę
To bardzo zaskakujące, ale wsmarowywanie słodkiej śmietanki na opryszczkę pomaga się szybko i skutecznie wyleczyć z opryszczki. A zakup w spożywczym na osiedlu dodatkowo wspomoże małych przedsiębiorców.
Herbata na opryszczkę
Kiedy w szklance opodal parzy się herbata, wyjmij z niej torebkę, do opryszczki się nada!
Póki jeszcze ciepła, trzymaj ile wlezie: aż z Twojego ciała brzydki strup wylezie.
Dezynfekujące liście bazylii
Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości bazylii bywają przez niektórych polecane do zwalczania opryszczki.
Potrzebujemy parę liści tego zioła, koniecznie świeże (świeżą bazylię można kupić w niektórych sklepach spożywczych). Siekamy je drobno, najdrobniej jak się da, i tak powstałą papkę przyklejamy plasterkiem na opryszczkę. Opatrunek zmieniamy na początku często, np. po półtorej godziny, później możemy pozostawić okład na dłuższe odstępy czasu. Za każdym razem do wykonania nowego opatrunku używamy świeżych liści.
Rumianek, szałwia, mięta
Wszystkie te trzy zioła zebraliśmy w jednym punkcie, stosować je będziemy na identycznej zasadzie.
Wybieramy jedno zioło: rumianek, szałwię albo miętę. Wykonujemy napar z dwóch łyżek zioła na dwie szklanki wody. Wodę gotujemy, po czym wsypujemy zioła i zostawiamy pod przykryciem na 15 minut.
Zamoczony w ostudzonym naparze wacik przykładamy na opryszczkę. Możemy przykleić plasterkiem na dłuższy czas. Często zmieniamy okład, aby opryszczka miała ciągły kontakt z aktywnymi substancjami.
Dziurawiec zwyczajny na opryszczkę
Tradycyjne wykorzystywanie ziela dziurawca zwyczajnego zapewne bierze się z ufności w jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Do dziś jest stosowany w ziołolecznictwie w leczeniu zewnętrznych ran.
Napar przygotowujemy na podobnej zasadzie jak powyżej: z ilości dwóch łyżek suszu na dwie szklanki wody. Po pięciominutowym gotowaniu zioła odcedzamy, a napar studzimy. Stosujemy miejscowo na opryszczkę.
Ze stosowaniem tego zioła należy jednak zachować ostrożność, ponieważ jest ono gatunkiem toksycznym. Zawarta w nim hipercyna zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Jeśli więc decydujemy się stosować tę metodę, musimy ograniczyć wystawianie twarzy na słońce. Szczególnie odradzamy osobom o jasnej karnacji lub ze zmianami skórnymi, gdyż może wywołać reakcje fototoksyczne.
Lód na opryszczkę
Ciekawym „zasłyszanym” sposobem jest przykładanie kostki lodu na opryszczkę, zawiniętej w chusteczkę higieniczną. Podobno działanie niskiej temperatury miałoby sprawić, że opryszczka zniknie. Po cichu domyślamy się, że sposób nie działa w zimie.
Aspiryna i polopiryna S na opryszczkę
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi nasze wyobrażenie o pojęciu „dom”. Kiedyś dom pełen był ziół zebranych z ogródka lub niedalekiej łąki. Obecnie w przeciętnym domu prędzej spotkamy kostkę rosołową niż prawdziwy rosół.
Cóż, pozostaje nie pozostawać w tyle i jako prawdziwie domowy sposób polecić Państwu papkę z aspiryny lub polopiryny S.
Do wykonania tej papki potrzebna nam będzie jedna pastylka obecnej w każdym domu aspiryny lub polopiryny. Rozgniatamy ją łyżeczką i mieszamy z łyżeczką ciepłej (najlepiej przegotowanej) wody. Powstałą w ten sposób substancję nakładamy bezpośrednio na opryszczkę. Można zakleić plasterkiem. Aplikację często ponawiamy. Stosujemy aż do całkowitego ustąpienia choroby.
Witamina C na wszystko
Kolejnym jakże domowym sposobem na opryszczkę jest papka z tabletki witaminy C. Tym razem również zakładamy, że znajduje się ona w każdym domu i że nie narażamy czytelników na przesadne koszty.
Jedną tabletkę witaminy C rozgniatamy łyżeczką, dodajemy szczyptę soli kuchennej i rozpuszczamy wszystko w łyżeczce ciepłej, przegotowanej wody. Powstałą papką smarujemy opryszczkę, aplikację powtarzamy możliwie często. Na noc można zakleić plasterkiem.
Papka z witamin B1 i B2
Rozpuszczone w przegotowanej wodzie tabletki z witaminami B1 i B2, nakładane kilka razy dziennie na opryszczkę, pomagają w jej całkowitym zaleczeniu.
Krem Nivea na opryszczkę
Ponoć skutecznym sposobem na pozbycie się opryszczki jest smarowanie jej popularnym kremem Nivea. W czym tkwi sekret tej metody? Niestety, nie mamy pojęcia.
Ale skoro niektórzy użytkownicy forum internetowych podają to za sprawdzony sposób, to i my tutaj o tym napomykamy – może komuś pomoże i opryszczka zniknie?
Woskowina uszna na opryszczkę
Przyznajemy, że może to dziwić. Jak również, że może obrzydzać. Ale podobno smarowanie opryszczki woskowiną z własnego ucha pomaga się jej pozbyć. (Przypominamy tylko, żeby nie dłubać sobie w uchu patyczkami kosmetycznymi.)
Mocz na opryszczkę
Podobno smarowanie zmian chorobowych własnym moczem pomaga w szybkim ich gojeniu. Nieprawdopodobne? Ale możliwe. Mocz działa również na kurzajki.