Wypadanie włosów jest bardzo niepożądaną dolegliwością. Zarówno kobietom, jak i dla mężczyznom, utrata włosów kojarzy się z mniejszą atrakcyjnością i przedwczesnym starzeniem. Niestety, zazwyczaj sami jesteśmy kowalami swego losu. Tylko nieliczne przypadki wypadania włosów mają uwarunkowanie genetyczne lub chorobowe. W większości jednak przyczyną jest nieodpowiedni styl życia, dużo stresu i kiepskie odżywianie. Kondycja cery, włosów i paznokci jak lustro odbija wszystkie nasze niezdrowe nawyki.

Tak więc dla zatrzymania przedwczesnych oznak łysienia, warto zapoznać się z całkowicie naturalnymi domowymi sposobami na wypadanie włosów.

1. Tonik z bylicy

Bylica (a dokładniej bylica boże drzewko) od wieków stosowana jest jako środek na porost włosów.

Do garnka wsypujemy 50 gram bylicy i zalewamy 1,5 szklanki wrzątku. Parzymy do ostudzenia, po czym odcedzamy. Następnie 1/2 szklanki naparu mieszamy z 1/2 szklanki wódki. Tak przygotowany tonik przechowujemy w lodówce.

Płynu używamy do wcierania w skórę głowy, lecz musimy go najpierw rozcieńczyć (1 łyżkę toniku mieszamy z 1 łyżką przegotowanej wody).

2. Czarna rzodkiew

Korzeń czarnej rzodkwi ma działanie poprawiające krążenie krwi w skórze oraz regenerujące cebulki włosowe, co przeciwdziała wypadaniu włosów.

Korzeń rzodkwi czarnej drobno trzemy i nakładamy go na skórę głowy. Trzymamy przez 30 minut, po czym spłukujemy. Po zmyciu można zastosować jedną z płukanek opisanych w dziale pod tagiem “pielęgnacja włosów”.

3. Napar z brzozy

Szklankę liści brzozy zalewamy 2 szklankami wrzątku i pozostawiamy do ostudzenia.

Włosy płuczemy naparem po ich umyciu.

Wyciągi z liści brzozy używane są w leczeniu łysienia.

4. Leczniczy czosnek

Dla tych, którzy nie odstrasza zapach czosnku, polecamy nacieranie głowy tym naturalnym lekiem, który stymuluje porost włosów. Czosnek trzymamy na głowie ok. 20 minut, po czym spłukujemy go ciepłą wodą i stosujemy jedną z płukanek ziołowych opisanych pod tagiem “pielęgnacja włosów”.

5. Napar z łącza tataraku

Tatarak od wieków używany jest jako środek hamujący wypadanie włosów. Ma działanie odżywcze oraz poprawia ukrwienie skóry głowy.

Susz z kłącza tataraku zalewamy 3 szklankami wrzątku i pozostawiamy do ostudzenia. Następnie płuczemy nim umytą głowę.

6. Oliwkowa maseczka

Maseczka oliwkowa działa rewitalizująco oraz zapobiega wypadaniu włosów.

Łyżkę oliwy z oliwek mieszamy z żółtkiem jaja kurzego. Maseczkę nakładamy na wilgotne włosy, następnie głowę owijamy folią i ręcznikiem. Po 30 minutach spłukujemy maseczkę dodając do wody sok z cytryny. Przy ciemnych włosach należy nie dodawać zbyt dużej ilości soku, gdyż ma ona działanie rozjaśniające.

Stosować raz na 2 tygodnie.

Oceń nasz artykuł: