Wizja nadchodzącego przyjęcia spędza Ci sen z powiek? Przeczytaj nasze porady i przyjmij swoich gości w pełni przygotowana, zadowolona i wypoczęta.
Spis treści
1. Planuj
Najważniejszą czynnością w wielu kwestiach jest planowanie. Podobnie sytuacja wygląda przy organizowaniu przyjęć. Warto zatem poświęcić chwilę na spokojnie przemyślenia z kartką papieru i ołówkiem w ręku. Nie będzie to czas stracony. Pozwoli Ci uniknąć wielu trudności na dalszych etapach przygotowań, a także podczas samego przyjęcia.
Przygotować powinnaś trzy listy:
- listę gości – zapisz kogo chcesz zaprosić zaczynając od osób, bez których przyjęcie nie mogłoby się udać. W zależności od rodzaju urządzanej imprezy może się okazać, że na Twojej liście znajdą się także osoby, które musisz zaprosić z różnych względów. Nie zapomnij o nich i potraktuj tak, jakby byli to Twoi najlepsi przyjaciele. Po ustaleniu daty przyjęcia, najlepiej z około 2-3-tygodniowym wyprzedzeniem, zaproś swoich gości telefonicznie, a następnie wystosuj zaproszenia w formie pisemnej. Nie będziesz wtedy musiała odpowiadać po raz dziesiąty na pytanie o termin czy godzinę rozpoczęcia imprezy;
- menu – w zależności od pory dnia, w której organizować będziesz przyjęcie zaplanuj menu (zarówno jedzenie, jak i picie). Najlepiej jeżeli będą to dania proste, łatwe w przygotowaniu, a jednocześnie efektowne, dające możliwość pięknego podania. Pamiętaj, że będziesz główną przygotowującą przyjęcie, liczyć się zatem będzie czas i prostota przygotowywanych dań;
- lista zakupów – mając przygotowane menu skonstruuj listę zakupów. Wiesz już ile osób chcesz zaprosić, a także czym je ugościć. Będzie to najprostsza z list, które do tej pory przygotowywałaś.
2. Nakarm oczy i podniebienia
Planując menu pamiętaj nie tylko o walorach smakowych proponowanych dań, ale także bogatym repertuarze kolorów i możliwości ich podania. Do gości na pewno przemówi suto zastawiony i pięknie przystrojony stół, który nie musi uginać się od ilości potraw, o ile będą one wystarczająco kolorowe i apetycznie wyglądające.
3. Kupuj mądrze
Przygotowaną listę zakupów podziel zgodnie ze sklepami, w których zaopatrzysz się w pożądane produkty lub też, jeżeli wszystkie znajdują się w jednym sklepie, z jego działami. Unikniesz w ten sposób powtarzających się wycieczek do sklepu po produkty, których zapomniałaś kupić, a także długich wędrówek od regału do regału w samym sklepie.
4. Udekoruj stół
Oczywistością jest powiedzenie, że pięknie nakryty stół wpływa także na odbiór smakowy samych potraw. Bardziej smakują nam rzeczy pięknie podane. Dlatego też przygotuj obrusy i serwetki. Pamiętaj, aby były one czyste i wyprasowane i nie przypominały o wcześniejszych przyjęciach swoim wyglądem. Dobrym pomysłem jest ustawienie na stole świeżych kwiatów, uważać jednak należy, żeby ich części nie zamoczyły się przypadkiem lub nie wpadły do którejś z potraw. Warto też zadbać o świece, w zależności od pory urządzanego przyjęcia, naturalnie.
5. Przygotuj się zawczasu
Jak najwięcej rzeczy przygotuj wcześniej. Nie będziesz wtedy gonić na ostatnią chwilę i denerwować się, że coś jest jeszcze niezrobione. Stół zastawić możesz już w dzień poprzedzający przyjęcie. Podobnie z przygotowaniem części potraw. Mogą one już czekać gotowe do podania lub podgrzania w czasie, gdy Ty będziesz robić się na bóstwo. Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę.
6. Zrób się na bóstwo
Będziesz się bawić zdecydowanie lepiej, jeżeli będziesz wyglądać dobrze. Nie należy jednak przesadzać. Jeżeli zaopatrzyłaś się w nowe buty czy nową sukienkę, przymierz je wcześniej i upewnij się jak zachowują się w różnych sytuacjach. Czy w sukience da się wygodnie usiąść? Czy, gdy siedzisz nie pojawiają się nagle wałki tłuszczu, sukienka nie marszczy się nadto i nie gniecie? A może buty, choć piękne, mają zbyt śliską podeszwę lub za wysokie obcasy? Warto wiedzieć te rzeczy wcześniej niż niemile zaskoczyć się podczas przyjęcia przysparzając sobie powodów do zmartwienia. Robiąc się na bóstwo nie przesadzaj. Pamiętaj o własnej wygodzie i dobrym samopoczuciu. Jeżeli będziesz się czuła niekomfortowo, nawet najpiękniejsza sukienka i najlepiej ułożona fryzura nie sprawią, że będziesz wyglądała wspaniale.
7. Nie sprzątaj jak szalona
Często organizując duże i ważne przyjęcie mamy tendencję do maniakalnego wręcz sprzątania. Pamiętaj jednak, że czas przed przyjęciem nie nadaje się do porządkowania wnętrz szaf czy pawlaczy, a także innych schowków. Goście z pewnością nie będą do nich zaglądać. Lepiej wygląda czyste, schludne pomieszczenie, po którym widać, że ktoś w nim mieszka, niż sterylne bezosobowe lokum.
8. Uśmiechnij się i baw się dobrze
Jeżeli postępowałaś zgodnie z naszymi poradami, nie pozostaje Ci nic innego jak dobrze się bawić i przyjmować swoich gości z uśmiechem.
Mamy nadzieję, że od teraz przyjęcia będą już tylko lub chociaż głównie powodem do radości, nie zaś stresu.