Spis treści
Domowe sposoby na zatoki
Często się zdarza, że zatoki sprawiają sporo problemu, ponieważ są podatne na zapalenia i bóle, które nasilają się podczas schylania. Leczenie bywa bardzo żmudne, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok. Są jednak pewne domowe sposoby, opisane poniżej, które mogą pomóc.
Zatoki często są narażone na powstawanie stanu zapalnego. Wiąże się to z zamknięciem naturalnych ujść do jamy nosa, a także zaburzonym transportem śluzu. Zatkane zatoki mogą przybierać różną postać. Możemy mieć do czynienia z:
- Ostrym zapaleniem zatok, które pojawia się dość gwałtownie i zwykle utrzymuje się do czterech tygodni.
- Podostrym zapaleniem, które trwa nieco dłużej, bowiem zwykle od czterech do dwunastu tygodni.
- Nawracającym ostrym zapaleniem zatok, czyli jak sama nazwa wskazuje przypadłością, która powraca, najczęściej cztery razy w roku, choć zdarza się, że pojawia się częściej. Takie zapalenie zwykle mija po upływie siedmiu do dziesięciu dni.
- Przewlekłym zapaleniem zatok, które zazwyczaj jest efektem źle leczonego ostrego lub podostrego zapalenia.
- Zaostrzeniem przewlekłego zapalenia zatok, czyli jedną z cięższych postaci, ponieważ towarzyszą jej takie objawy, jak gorączka i nasilony ból zatok. Leczenie tej przypadłości trwa znacznie dłużej niż w innych przypadkach.
Zapalenia zatok nie należy bagatelizować, nawet jeśli mamy do czynienia z najlżejszym typem, bowiem wszelkie zaniechania mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a w efekcie leczenie będzie i tak konieczne, z tym, że będzie ono trwało dłużej.
Jak sobie radzić z bólem zatok?
Jednym z popularnych sposobów jest inhalacja. Do głębokiego talerza wlewamy gorącą wodę i dodajemy olejek sosnowy (kupisz w aptece/sklepie zielarskim) po czym wdychamy ten napar. Można również użyć olejku sosnowego podczas gorącej kąpieli. Olejkiem sosnowym można również smarować bolące nozdrza, taki sposób może przynieść ulgę w bólu zatok.
Inhalacja nocna
W pomieszczeniu, w którym śpimy stawiamy garnek z gorącą wodą, w którym dodajemy odrobinę ziela rumianka i jodynę (parę kropel). Cały wywar – uprzednio gotujemy, mieszając co parę chwil, do momentu wygotowania wody. Tak przygotowany napar – wypełnia pomieszczenie, w którym śpimy, rano budzimy się bez jakichkolwiek objawów! Dobrze jest co jakiś czas rozgrzewać zatoki w taki sposób. W marketach można nabyć urządzenia nawilżające powietrze – również mogą być skuteczne w przypadku bólu lub zapalenia zatok.
Gorące okłady
Mogą zadziałać, lecz zdecydowanie polecamy zacząć od inhalacji. Do materiałowego woreczka wsypujemy podgrzane na patelni: gorczycę lub piasek lub sól, przykładamy taki okład do czoła. Dobrze po takiej kuracji unikać wyziębienia/zmiany temperatur, dlatego najlepiej przeprowadzać zabieg wieczorem, tuż przed zaśnięciem.
Z zatokami nie ma żartów, ich nie leczenie może przerodzić się w groźne choroby, trwale uszkodzić nasze zdrowie. Dlatego każdorazowo zalecamy udać się do lekarza rodzinnego, który postawi trafną diagnozę i ustali właściwy sposób leczenia.