Odpowiednie składanie koszulek to nie taka prosta sprawa. Dobrze poskładane T-shirty nie pogniotą się podczas przechowywania ich w szafie. Dzięki temu można je założyć od razu po wyciągnięciu z półki bez konieczności prasowania. Jest to niezwykłe udogodnienie, szczególnie kiedy w pośpiechu przygotowujemy się do wyjścia z domu. Jednak nie każdy wie w jaki sposób najlepiej powinno się składać koszulki, warto więc zapoznać się z wartościowymi wskazówkami.

Najpopularniejsze sposoby składania koszulek tak, aby się nie pogniotły

Wiele osób zastanawia się, dlaczego mimo, że starannie składają koszulki przed włożeniem ich do szafy to i tak po ich wyjęciu konieczne jest użycie żelazka. Przede wszystkim znaczenie ma odpowiednia ilość miejsca. Jeżeli w półce brakuje przestrzeni, nawet najlepiej poskładane części garderoby mogą wymagać prasowania przed założeniem.

Pierwszym sposobem, na który warto zwrócić uwagę jest składanie koszulek w rulony. W ten sposób można osiągnąć odpowiednie efekty. Aby złożyć koszulki w rulon wystarczy rozłożyć je przednią stroną w dół i odpowiednio wygładzić. Kolejnym etapem jest złożenie boku do środka i ułożenie tak, aby zagięcia były ułożone obok dekoltu. Warto wykonać to bardzo równo, tak aby utworzyć jedną linię. Kolejnym krokiem jest odchylenie rękawów wzdłuż szwu i wykonanie tych samych czynności z drugą stroną koszulki. Następnie należy dół koszulki zgiąć ku górze mniej więcej do wysokości wcięcia na dekolcie. W tym momencie można zwinąć koszulkę w kierunku od dekoltu w dół. Bardzo ważne jest jednak to, aby uważać żeby nie powstały żadne zagniecenia. Warto także dokładnie wyrównać brzegi. Tak złożoną koszulkę można ułożyć w szafie brzegami ku górze.

Drugim rozwiązaniem jest składanie koszulki w kostkę. W początkowej fazie należy powtórzyć te same kroki, które stosuje się przy zwijaniu jej w rulon. Po zgięciu dołu koszulki ku górze, należy złożyć ją jeszcze dwa razy w ten sam sposób, odmierzając zgięcie mnie więcej na 1/3 wysokości, a potem w połowie.

Szybkie składanie koszulek

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest składanie koszulek sposobem, którego opanowanie pozwoli na wykonanie tej czynności zaledwie w kilka sekund.

Wystarczy ułożyć koszulkę przed sobą i wyobrazić sobie, że ma ona dwie linie. Jedna z nich znajduje się mniej więcej w 1/3 szerokości koszulki w pionie, a druga po środku koszulki w poziomie. Następnym krokiem jest wyznaczenie punktu tam gdzie przecinają się obie linie, a także na dole linii pionowej oraz przy dekolcie obok linii pionowej.

Aby złożyć koszulkę wystarczy chwycić ją w punkcie drugim i trzecim, przełożyć z punktu drugiego do trzeciego, bez zmieniania pozycji ręki drugiej. Należy też trzymać punkt pierwszy. Kolejnym etapem jest przełożenie koszulki energicznym ruchem, strzepanie jej i położenie, a następnie złożenie na pół.

Warto także podkreślić, że w sklepach można znaleźć specjalne podkładki, które pozwalają na szybkie i perfekcyjne składanie koszulek. W ten sposób cały proces staje się znacznie usprawniony i nawet dziecko może z powodzeniem poskładać koszulki.

O czym pamiętać, aby ubrania były niepogniecione

Przede wszystkim warto wkładać do szafy ubrania od razu po ich wyprasowaniu. Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie żelazka z generatorem pary.

Zginając ubrania powinno się zadbać o to, aby zgięcia były miękkie, w ten sposób nie zostawią po sobie śladu. Niektóre części garderoby wymną się nawet jeżeli byłby idealnie poskładane. Dlatego, dużo lepszym rozwiązaniem jest powieszenie ich na wieszaku.

Składanie ubrań do walizki

Składając ubrania do walizki należy kierować się tymi samymi zasadami co w przypadku składania ubrań do szafy. Warto jednak pamiętać, że bardzo często w walizkach jest wyjątkowo mało miejsca, dlatego ciężko uchronić koszulki i inne ubrania przed zagnieceniami. Pomocne mogą się okazać różne wkładki, które pomagają właściwie zorganizować miejsce w torbie czy walizce. Dobrze jest także, przemyśleć sposób pakowania, tak aby wszystko miało właściwe miejsce.

Oceń nasz artykuł: