Damski żakiet czy męska marynarka od garnituru – te części garderoby stanowią wizytówkę podczas spotkań biznesowych i podkreślają wagę obejmowanego stanowiska. Oczywiście pod warunkiem, że są one czyste, wyprasowane i schludne. Czy marynarkę za każdym razem należy oddawać do pralni, znacznie uszczuplając swój portfel? Niekoniecznie! Sprawdźcie nasze metody na to, jak prać marynarkę w domu! Może dzięki temu zaoszczędzicie nie tylko pieniądze, ale i czas, który przeznaczylibyście na dojazd do pralni.


Jak prać marynarkę w domu? Przygotujcie się!

Pierwsze, co powinniście zrobić przed praniem marynarki w domu, jest sprawdzenie zaleceń producenta znajdujących się na metce.

Jeśli na metce widnieją symbole niezalecające prania ręcznego, prania w pralce i innych podobnych zabiegów, niestety, o pomyśle na własnoręczne odświeżenie garderoby musicie zapomnieć i udać się do pralni chemicznej. Jeśli jednak nie znaleźliście na metce podobnych informacji, możecie przystąpić do działania! Jak prać marynarkę w domu? Istnieje kilka zasad, które oczywiście zależne są od materiału odzieży. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, zalecamy przygotować:

  • delikatny płyn do prania ręcznego
  • sodę oczyszczoną
  • bawełnianą ściereczkę
  • wodę

Jak sami widzicie, aby wyprać marynarkę w domu nie potrzeba drogich, gotowych środków chemicznych – jedynie delikatny płyn do prania ręcznego, który zapewne macie już w domu. No dobrze, przejdźmy wreszcie do tego, jak prać marynarkę w domu!

Pranie marynarki w domu nie zawsze jest konieczne!

Podejrzewamy, że niektórzy z Was każdego dnia zakładają marynarkę do pracy. Podejrzewamy też, że w takim przypadku zachowanie czystości tego elementu garderoby jest dosyć uciążliwe.

Po pierwsze – tracicie czas, zawożąc i odbierając marynarkę z pralni, a po drugie – kilkukrotne skorzystanie z usług pralni chemicznej to praktycznie koszt nowej garderoby. Nie wspominając już o tym, że pralnie wykorzystują multum chemicznych detergentów, które mogą szkodzić nie tylko ubraniom, ale i ich właścicielom. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim zalecamy unikać przegrzewania się! A dokładniej – jeśli wewnątrz biura, samochodu czy pociągu jest Wam gorąco, a nie musicie akurat w tym momencie wyglądać superformalnie, zdejmijcie marynarkę, aby jej nie zapocić! Uwierzcie, że taka prewencja pomoże Wam zaoszczędzić czas i pieniądze 🙂 Poza tym, czy pranie marynarki jest zawsze konieczne? Jeśli widnieje na niej niewielka plama, nie musicie od razu prać marynarki. Możecie zamoczyć bawełnianą szmatkę w wodzie i odrobinie płynu do prania ręcznego, wycisnąć, aby nie ociekała i delikatnie szorować zabrudzony fragment ubrania.

Jak prać marynarkę w pralce?

Jeśli jednak jesteście przekonani o tym, że doraźne czyszczenie nie wystarczy, sprawdźcie, jak prać marynarkę w domu. To bardzo proste i polega jedynie na… wrzuceniu garderoby do pralki! Jeśli oczywiście producent nie zalecił innego rodzaju higieny. Przed wstawieniem prania zalecamy:

  • sprawdzić, czy w kieszeniach nie pozostały chusteczki i inne przedmioty
  • jeśli są, zapiąć guziki w kieszeniach
  • ustawić pralkę na maksymalnie 30 stopni Celsjusza
  • wybrać program do prania ręcznego lub inny, delikatny
  • wlać specjalny płyn do prania ręcznego
  • nie wrzucać innych ubrań, które mogłyby zafarbować marynarkę

Ot, cała filozofia prania marynarki w domu! Proste, prawda?

Jak prać marynarkę parą wodną?

Żakiety i marynarki wykonane z takich tkanin jak wełna, bawełna, a nawet len, raczej nie nadają się do prania w domu, a już szczególnie nie w pralce.

Materiały te lubią natomiast… kąpiele parowe! Na skutek kontaktu z parą wodną, włókna bawełny lub też wełny “rozprężają się”, w efekcie czego możecie pozbyć się nie tylko zagnieceń, ale i nieprzyjemnych zapachów. Jak prać marynarkę w domu parą wodną? Wystarczy, że po długiej, gorącej kąpieli w wannie rozwiesicie marynarkę w łazience lub, jeśli posiadacie go w domu – użyjecie generatora pary.

Pranie marynarki domowym sposobem

Ale to nie wszystkie nasze sposoby na to, jak prać marynarkę w domu! Znamy też rozwiązania na tak zwane pranie suche, niewykorzystujące wody, lecz… sodę oczyszczoną! Jak zapewne już wiecie, soda oczyszczona ma niezwykłą zdolność do absorbowania brudu i nieprzyjemnych zapachów – wspominaliśmy o tym między innymi, pisząc, jak wyczyścić dywan. Zatem jak wyprać marynarkę na sucho? Musicie jedynie posypać sodą oczyszczoną newralgiczne miejsca pod pachami i pozostawić na minimum godzinę. Po upływie wskazanego czasu wystarczy marynarkę strzepnąć. Soda oczyszczona powinna skutecznie zaabsorbować nieprzyjemny zapach potu. Istnieją także bardziej stanowcze sposoby na to, jak prać marynarkę na sucho, które mówią o tym, aby ubranie “zamoczyć” w misce wypełnionej mąką ziemniaczaną. My mimo wszystko nie zalecamy tak radykalnej metody 🙂

Jak dbać o marynarkę?

Jak już wspomnieliśmy, pranie marynarki w domu nie byłoby konieczne z tak dużą częstotliwością, gdyby zachować względy bezpieczeństwa i ściągać marynarkę wtedy, gdy robi się gorąco 🙂 Poza tym warto od czasu do czasu ubranie wystawić za okno – regularne wietrzenie garderoby pozwoli na dłuższe zachowanie jej czystości i pozbycie się zapachu potu. Warto również zainwestować w dopasowany do wielkości ubrania wieszak. Dzięki niemu nie będziecie musieli za każdym razem marynarki prasować, a ponadto, nie narazicie jej na nieodwracalne odkształcenia.

To już wszystkie nasze sposoby na to, jak prać marynarkę w domu! Pamiętajcie jednak, aby nie podejmować się tego wyzwania, jeśli producent wyraźnie zaleca skorzystanie z pralni chemicznej.

Oceń nasz artykuł: