Kanapa to główny mebel, którego obecność jest niezbędna w każdym salonie. Jednak jak każdy element wyposażenia z czasem ulega zabrudzeniom i wymaga kompleksowego czyszczenia. Jak wyprać kanapę, aby znów mogła wyglądać świetnie i nienagannie? Przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się wszystkiego, co potrzebne na ten temat.

Jak przygotować kanapę do kompleksowego czyszczenia?

Każda kanapa wyłożona jest daną tkaniną i materiałem i właśnie od tego zależy, w jaki sposób powinniśmy czyścić ją z ewentualnych plam i zabrudzeń.

Bez względu na to, z jakiego materiału jest ona wykonana, istotną czynnością, którą dobrze przed kompleksowym czyszczeniem wykonać, jest dokładne odkurzenie kanapy z kurzu i pyłu za pomocą odkurzacza. Następnie, jeżeli chcemy pozbyć się z kanapy zeschniętych plam oraz całkowicie pozbyć się kurzu, dobrze jest wyczesać ją porządnie za pomocą szczotki z włosia. Ponadto, jeśli na kanapie widoczna jest sierść pozostawiona przez naszego pupila, pozbędziemy się jej za pomocą rolki do czyszczenia odzieży z włosów i sierści. Po wykonaniu wszystkich tych czynności można przejść do prania kanapy.

Jak wyprać kanapę za pomocą domowych środków?

Jeżeli chcemy wyczyścić kanapę z ekoskóry bądź skóry naturalnej przygotujmy ciepły roztwór ze zwykłej wody oraz mydła albo płynu do naczyń. Natomiast w przypadku gdy kanapa wykonana jest z mikrofibry, pluszu lub plecionki wymieszajmy około 2 litry ciepłej wody, dodając do niej 2 łyżeczki sody oczyszczonej oraz soku z cytryny. Tak przygotowaną mieszanką możemy wyczyścić kanapę z większości zabrudzeń. Przecieraj kanapę czystą i wilgotną ściereczką zanurzoną w przygotowanych roztworze, a następnie wytrzyj ją na sucho za pomocą ręcznika lub suchej ścierki. Uważaj przy tym, aby przypadkiem nie zamoczyć wypełnienia kanapy, a jeżeli tak się stanie, szybko wysusz mokre miejsce za pomocą suszarki. Pamiętaj również, aby nie zostawiać skóry lub ekoskóry mokrej zbyt długo, ponieważ może ona ulec zniszczeniu.

Jeżeli chcesz pozbyć się trudnych do usunięcia starych plam, możesz zrobić to za pomocą alkoholu i benzyny, które wetrzesz punktowo w zabrudzenia. Możesz także użyć niewielkiej ilości talku lub mąki ziemniaczanej. Wystarczy, że wetrzesz je w plamę i po odczekaniu kilku minut zetrzesz pozostałość mokrą ściereczką, wycierać następnie kanapę do sucha.

Profesjonalne płyny i preparaty do czyszczenia kanapy

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają albo boisz się czyścić kanapę w ten sposób, możesz sięgnąć po specjalnie do tego przeznaczone preparaty i płyny czyszczące, które znajdziesz w sklepie z meblami i akcesoriami do domu. Jeżeli chcemy wyczyścić skórę lub ekoskórę najlepiej wyposażyć się w preparat do czyszczenia skóry, a następnie postępować według zaleceń producenta dostępnych na opakowaniu. Przy trudniejszych do usunięcia plamach warto także sięgnąć po specjalne odplamiacze do materiałowych tkanin oraz po preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych. Możesz także skorzystać ze specjalnego odkurzacza piorącego. Takie narzędzie często można wypożyczyć za niewielką opłatą w niektórych sklepach z podłogami i paneli, dla przykładu w sieci sklepów Komfort.

Profesjonalne pranie kanap przez firmy czyszczące

W sytuacji, gdy wolimy sami nie czyścić swojej kanapy, lub nie do końca wiemy jak się za to zabrać, możemy skorzystać z usług specjalnych firm, które zajmują się czyszczeniem mebli.

Większość z nich zawiera w swojej ofercie możliwość czyszczenia tapicerki obok usług czyszczenia wykładzin czy dywanów. Dzięki specjalistycznym środkom i preparatom czyszczącym, którymi posługuje się profesjonalna firma z łatwością przywrócić dawny blask swojej zabrudzonej kanapie i pozbędziesz się wszelkich plam i zabrudzeń. Cena takiego czyszczenia kanapy jest zazwyczaj uzależniona od wielkości danej powierzchni oraz od materiału, z którego wykonany jest mebel. Za pranie sofy lub wersalki zapłacisz około od 50 do 150 złotych, jeżeli natomiast chcesz wyprać materac w profesjonalnej firmie, koszt tego wyniesie około od 50 do 200 złotych.

Oceń nasz artykuł: