Mycie okien jest męczące i często nie przynosi spodziewanych rezultatów. Postępując krok po kroku zgodnie z naszymi instrukcjami, pozbędziesz się problemu brudnych okien i będziesz cieszyć goszczącym w Twoim domu słońcem.

Do wykonania zadania będą Ci potrzebne:

  • mała szczotka (możesz użyć zmiotki),
  • butelka ze spryskiwaczem oraz przygotowanym roztworem octu, wody i płynu do mycia naczyń (dwie szklanki wody, trzy łyżki stołowe octu, pół łyżeczki płynu do mycia naczyń),
  • odkurzacz ze szczotką do kurzu,
  • ręcznik papierowy lub stare gazety,
  • ściereczka do kurzu.

1. Zdejmij zasłony i firanki

Okna w domu - domowe sposoby na mycie okien - domowe-sposoby.plUpierz je używając odpowiedniego programu w pralce.

2. Otwórz okno

Pozbądź się pajęczyn, martwych owadów i brudu używając przygotowanej wcześniej szczotki. Pomijając ten krok, narażasz się na konieczność ponownego mycia okien, które niechybnie ubrudzą się podczas mycia szyb.

3. Teraz czas na żaluzje bądź rolety

Nie ma konieczności zdejmowania ich, co tylko wydłużyłoby cały proces. Użyj odkurzacz do pozbycia się nagromadzonego kurzu. W przypadku żaluzji korzystając ze szczotki do kurzu i najwyższej mocy odkurzacza przejedź dokładnie przez każdy listek żaluzji, najpierw z boku na bok, a następnie już przez wszystkie z góry do dołu. Rolety po prostu odkurz. Jeżeli pominiesz ten etap, kurz nagromadzony na roletach czy żaluzjach osiądzie błyskawicznie na Twoich czystych szybach, a wykonana praca pójdzie na marne.

4. Czas na mycie ram i parapetu, o którym często zapominamy

Używając przygotowanego roztworu i ściereczki do kurzu, umyj dokładnie ramy i parapet. Brudne ramy nie stanowią ozdoby nawet najlepiej umytych okien, dlatego też nie należy pominąć tego kroku.

5. Wreszcie szyby!

Czas obalić mit o myciu okien w słoneczny, ciepły dzień. Po pierwsze, wiadomo, zgodnie z prawdą ludową i złośliwością natury, że zaraz po umyciu okien przychodzi deszcz. Wybierz zatem pochmurny dzień na mycie okien. Środek do mycia szyb, niezależnie od tego czy użyj tego, przygotowanego samodzielnie czy kupionego w sklepie, zbyt szybko wysycha w pełnym słońcu. Nie będziesz też niepotrzebnie kusić losu.Spryskaj szyby
preparatem do mycia, a następnie dokładnie przetrzyj papierowym ręcznikiem lub starymi gazetami. Warto przecierać najpierw z boku na bok, a potem od góry do dołu. Koliste ruchy mogą przyczynić się do powstania smug.

Teraz pozostaje Ci tylko zawieszenie firanek i zasłonek. W tak umytych oknach nawet najbardziej surowa teściowa nie znajdzie powodu do narzekania. Do dzieła!

Przeczytaj również: Czym i jak posprzątać po remoncie?

Oceń nasz artykuł: