Masz wrażenie, że sprzątanie ciągnie się w nieskończoność, a w miejscu, które już posprzątałaś znowu piętrzą się góry rzeczy? Może po prostu nie zachowujesz właściwej kolejności w sprzątaniu? Wypróbuj nasz sposób i zaoszczędź czas i energię! Poznaj zasady sprzątania domu, które ułatwią Ci pracę!

Przedstawiamy kolejność sprzątaniu, która nie tylko ułatwi cały proces, ale także pozwoli Ci uniknąć zbędnego przemęczenia i powtarzania kilkakrotnie tych samych czynności. Nie musisz sztywno trzymać się przedstawionej kolejności, najważniejsze są miejsca problemowe. Zaczynamy!

Uciążliwcy

Zacznij od pokrycia odpowiednim preparatem miejsc, które wymagają namaczania, jak np. fugi w łazience, zaschnięty tłuszcz na płycie kuchenki czy uciążliwe plamy na podłodze. Podczas gdy nałożony preparat będzie walczył z zaschniętym brudem, Ty możesz poświęcić się czemuś innemu.

Przeczytaj również: Jak posprzątać pokój krok po kroku?

Z góry na dół

Sprzątanie - odkurzanie - jak poprawnie sprzątać - domowe-sposoby.plZawsze rozpoczynaj sprzątanie od góry. Nie będziesz wtedy musiała sprzątać raz jeszcze podłogi lub blatu po umyciu szafek kuchennych. Zasada ta dotyczy zarówno domów piętrowych, w których najpierw sprzątnąć należy „górę”, jak i zwykłych mieszkań, gdzie także rozpoczynamy od sprzątnięcia miejsc położonych wyżej przechodząc stopniowo w dół.

Od środka na zewnątrz

Oprócz zasady góra-dół, dobrze także pamiętać od drugiej: od środka na zewnątrz. Przy sprzątaniu szafek pamiętaj o uprzątnięciu ich zawartości, a dopiero potem umyciu drzwiczek. Podobnie postępuj z toaletą, wanną czy lodówką.

Najpierw ułóż, potem umyj

Żeby móc porządnie i dokładnie umyć jakieś miejsce, należy najpierw uprzątnąć z niego wszelkie niepotrzebne przedmioty. Najpierw ułóż kosmetyki, ubrania, naczynia, a dopiero potem umyj miejsca dookoła.

Najpierw kurz, potem odkurz

Przed odkurzeniem i umyciem podłogi pozbądź się kurzu z wyższych partii mieszkania. Jest to niewątpliwie zgodne z zasadą góra-dół, a jednak często pomijane. Dobrym pomysłem jest odkurzenia czy umycie wszystkich podłóg na raz, w ten sposób brud z jednego pomieszczenia nie będzie przenosił się na czystą podłogę w następnym. Ustal kolejność odkurzania. Może warto zacząć od kuchni, w której gromadzi się najwięcej okruszków?

Zapraszamy do domu

W ferworze walki z nieporządkiem nie zapomnij o wyczyszczeniu wycieraczki przed drzwiami. Jest ona pierwszym elementem, który widzieć będą odwiedzający, dobrzy by zatem było, gdyby zapraszała, nie zaś odstraszała. Pamiętaj także o umyciu drzwi wejściowych. Nie musisz tego robić przy każdym sprzątaniu. Ustal kiedy należałoby do tego przystąpić.

Przeczytaj również: Jak czyścić płytę indukcyjną?

Jeżeli nie lubisz sprzątać i traktujesz to jak przykrą konieczność, przygotuj sobie listę prac do wykonania (pamiętając o właściwej ich konieczności). Warto taką listę przygotować na komputerze i zapisać plik. Wtedy będziesz mogła ją wydrukować przed każdym sprzątaniem bez tracenia czasu na rozważanie po raz wtóry kolejności sprzątania i konkretnych prac do wykonania. Odhaczanie na liście skończonych już prac da Ci motywację do ich pełnego wykonania.

Powodzenia! Mamy nadzieję, że nasze rady ułatwią Ci codzienne obowiązki i przysporzą więcej czasu na przyjemności.

Oceń nasz artykuł: