„Domowe sposoby” to takie hasło klucz; mówiąc to, mamy na myśli sprytne rozwiązania, jakie stosujemy w różnych sytuacjach w domu. Nasze mamy, nasze babcie na wszystko znały jakieś proste sposoby, które ułatwiały im życie. Tak się dzieje głównie w kuchni – gdzie ważne porady kulinarne ustępują miejsca zwyczajnym, praktycznym sposobom. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
1. Jak podgrzać parówki, aby nie popękały?
Metoda jest bardzo prosta. Parówki zamiast do wrzątku, należy włożyć do zimnej wody, zanim jeszcze zaczniemy je podgrzewać.
Następnie podgrzewamy wodę, ale nie doprowadzamy do wrzenia.
W ten sposób parówki będą tak samo smaczne, ale nie będą popękane.
2. Krojenie cebuli bez łez
Jest kilka domowych sposobów, aby już nigdy więcej nie płakać przy krojeniu cebuli.
a) Płacz spowodowany jest oparami, które podrażniają śluzówkę nosa, dlatego przy krojeniu cebuli należy oddychać ustami.
b) Przed przystąpieniem do krojenia, nóż i deskę do krojenia należy oblać gorącą wodą. Warto powtórzyć tą czynność co jakiś czas w trakcie krojenia.
c) Drażniące opary cebuli będą szybciej się ulatniać, jeśli będziemy ją kroić przy zapalonym palniku kuchenki gazowej.
Cebulę i czosnek zdecydowanie łatwiej obierzemy z łuski, jeśli przed pokrojeniem zanurzymy ją na chwilę w letniej wodzie.
3. Odświeżanie czerstwego pieczywa
Ci z nas, którzy nie lubią czerstwego pieczywa, mogą je w bardzo prosty sposób odświeżyć.
Aby odświeżyć pieczywo, należy do garnka nalać trochę wody, a na wierzch przyczepić (np. za pomocą klamerek) czystą, bawełnianą szmatkę (należy uważać, aby szmatka się nie podpaliła!).
Gdy woda dojdzie do wrzenia, na szmatkę należy wyłożyć pokrojone pieczywo i przykryć je głębokim talerzem. Po 1 minucie pieczywo będzie gotowe do spożycia.
4. Czy jajko jest świeże?
Jeśli mamy ochotę na jajko, ale nie mamy pewności, czy jest świeże, zanurzamy je w zimnej wodzie z dodatkiem 8 łyżek soli na litr wody.
Nieświeże jajka wypłyną na powierzchnię, a świeże opadną na dno.
5. Jak sprawić by skorupka jajka nie pękała przy gotowaniu?
Często zdarza się, że gotując jajko pęka jego skorupka i tym samym zaczyna wypływać z niego białko.
Aby temu zapobiec do wody należy dodać trochę soli. Jeśli i tak dojdzie do pęknięcia skorupki, sól nie pozwoli wydostać się białku na zewnątrz.
6. Gdy zepsuje się lodówka…
Co zrobić, jeśli za oknem jest ciepło i właśnie zepsuła się nam lodówka?
Nasze babcie znały kilka sposobów, jak sobie poradzić bez lodówki.
Przechowywanie mięsa: Mięso należy obłożyć solą i zawinąć w liście sałaty. Następnie położyć tak przygotowane mięso w chłodne miejsce. W taki sposób mięso przetrwa przez około 3 dni.
- Wędzone i suche wędliny należy umieścić w chłodnym, przewiewnym miejscu. Jeśli na wędlinie pojawi się szary nalot należy zmyć go ciepłą, przegotowaną wodą, przetrzeć alkoholem i posmarować smalcem. Jeśli nalot jest na większej części wędliny, to nie nadaje się już do spożycia.
- Drób i cielęcinę należy zalać kwaśnym mlekiem, zawinąć w liście chrzanu i odłożyć w chłodne miejsce.
Przechowywanie potraw:
- Masło przechowujemy w naczyniu ze szkła, które napełniamy wodą z solą. Następnie odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce.
- Żółty ser przechowujemy w szklanym naczyniu.
- Biały ser należy zawinąć w liście chrzanu i odstawić w chłodne miejsce.
- Jajka należy posmarować wazeliną i umieścić w soli.
Jeśli zaobserwujemy, nienaturalny zapach, kształt, kolor czy nalot naszych potraw, oznacza to, że nie nadają się już do spożycia.
7. Zabarwione dłonie po obieraniu warzyw
Podczas pracy w kuchni nasze ręce są narażone na różne zabrudzenia. Niektóre z nich potrafią być niesamowicie uciążliwe i trudne do wywabienia ze skóry.
Zabarwione ręce podczas obierania warzyw znowu odzyskają swój naturalny kolor po wyczyszczeniu ich plasterkiem cytryny.
8. Przypalony garnek
Czarne plamy na garnku o intensywnym zapachu spalenizny powstają w wyniku przypalenia garnka. Należy wtedy dokładnie usunąć te plamy, ponieważ gotowanie w przypalonym garnku nie jest dobre dla zdrowia.
Domowy sposób na przypalony garnek jest następujący: musimy nalać do garnka osolonej wody. Garnek odstawiamy na około 12 godzin, po czym gotujemy w nim wodę.
Po zagotowaniu spalenizna zostanie usunięta.
9. Lśniące sztućce
Aby nasze sztućce odzyskały dawny blask, należy włożyć je na 15 minut do wody, w której wcześniej gotowały się ziemniaki. Po takim zabiegu sztućce należy umyć zimną wodą i wysuszyć.
10. Problem z kipiącym mlekiem
Każdemu z nas zdarzyło się na pewno nieraz, że podczas gotowania mleko wykipiało i tym samym pobrudziło kuchenkę i zalało palnik.
Na szczęście w prosty sposób można temu zapobiec – wystarczy, że do garnka, w którym będziemy gotować mleko, włożymy kawałek porcelany.