Właściciele tego niezawodnego elementu garderoby zazwyczaj boją się prać go z obawy, że straci swoje fabryczne właściwości. Tymczasem może stać się całkowicie odwrotnie – kurtka, która zbyt rzadko poddawana była zabiegom higienicznym, a zarazem była często i intensywnie używana, może nie chronić przed zimnem tak, jak jej czysta odsłona. Dlaczego tak się dzieje, jak prać kurtkę puchową i jak ją suszyć? Spójrzcie na nasze sposoby!

O tym musicie pamiętać

Zanim przejdziemy do tego, jak prać kurtkę puchową ręcznie, w pralce, z piłeczkami oraz jak prać kurtkę puchową z membraną, a także jak bezpiecznie ją suszyć, musimy wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich są zalecenia producenta. Często odświeżając ubrania, nie patrzymy na napisy widniejące na metkach i kierujemy się wieloletnimi przyzwyczajeniami.

W przypadku prania kurtki puchowej warto jednak zachować środki ostrożności i spojrzeć na niewielki kawałek materiału, dzięki któremu unikniemy zniszczenia naszego niezawodnego zimowego okrycia. Drugą ważną czynnością jest dokładne sprawdzenie kieszeni – czy nie znajdują się w niej ostre przedmioty, mogące uszkodzić zarówno sprzęt AGD, jak i kurtkę oraz zapięcie wszystkich zamków błyskawicznych. Trzecim krokiem poprzedzającym pranie kurtki puchowej w pralce, jest upewnienie się, że w dozowniku na proszek nie ma żadnych detergentów myjących. Dla pewności warto wypłukać szufladkę pralki – w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia ubrania, a szczególnie jego wypełnienia z naturalnego puchu lub pierza.

Jak prać kurtkę puchową ręcznie?

Obaw przed praniem ręcznym naturalnego puchu jest wiele – czy nie straci on swoich właściwości grzewczych oraz, czy nie zniszczy się na skutek kontaktu z wodą. Zmartwienia te często powodują, że kurtki puchowe przez długi czas nie są poddawane zabiegom czyszczącym. Tymczasem producenci zachęcają do dbania o ich czystość, a nawet mówią o tym, że puch wypełniony ludzkim potem traci swoje pierwotne funkcje – stąd pozbywanie się zabrudzeń jest tak istotne.

Kurtka puchowa - domowe-sposoby.plZatem jak prać kurtkę puchową ręcznie? Zacznijmy od tego, że pranie kurtki puchowej w pralce jest dużo bardziej skuteczną metodą czyszczenia, jednak nie zawsze możliwą i zalecaną przez producenta. Dlatego, jeśli na metce widnieje wskazówka, aby ubranie prać wyłącznie ręcznie, nie ryzykujcie i nie wrzucajcie go do pralki. Przejdźmy zatem do tradycyjnej metody wykorzystującej dużą miskę, wannę lub brodzik prysznicowy. Przed wypełnieniem jednego z nich wodą, jeszcze raz zerknijcie na metkę i zwróćcie uwagę na zalecaną temperaturę prania.

Podejrzewamy, że będzie oscylowała wokół 30 stopni Celsjusza. Do wody możecie wlać jeden ze specjalistycznych płynów dostępnych w sklepach z akcesoriami sportowymi lub w sklepach alpinistycznych, przeznaczony do prania kurtek puchowych. Dodając go do wody, możecie być pewni, że nie zniszczy Waszej zimowej garderoby.

Gdy już zanurzycie ubranie w misce, unikajcie jego tarcia, szorowania i wykręcania – ostrożne wygniatanie powinno uporać się z zabrudzeniami, a do usunięcia uporczywych plam polecamy wykorzystać gąbkę kuchenną, którą delikatnie potrzecie brudne miejsca. Jeśli stwierdzicie, że kurtka jest już czysta – wylejcie wodę z detergentem i nalejcie do miski lub wanny świeżą wodę, w której ponownie wygnieciecie kurtkę. Czynność powinniście powtarzać do skutku, póki woda przestanie się pienić, czyli póki środek chemiczny nie zostanie dokładnie wypłukany. Wyciągając ubranie z wody, nie wykręcajcie go, a jedynie wygniećcie. O tym, jak bezpiecznie wysuszyć kurtkę puchową radzimy poniżej 🙂

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Jeżeli producent zaleca pranie kurtki puchowej w pralce, warto skorzystać z tej metody czyszczenia, która w porównaniu do prania ręcznego, daje nieco lepsze rezultaty. Jak prać kurtkę puchową w pralce? Jak już wspominaliśmy, należy uprzednio zapiąć wszystkie jej zamki i guziki oraz upewnić się, czy kieszenie kurtki są puste. Warto także odwrócić ubranie na drugą stronę i odpiąć takie elementy jak kaptur czy pasek, a następnie sprawdzić, czy w szufladce sprzętu AGD nie znajdują się pozostałości płynów do zmiękczania i proszku. W przypadku prania kurtki puchowej w pralce pomocny okaże się detergent do czyszczenia puchu oraz istotne będzie ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Nie zapomnijcie o tym, że ubrań z puchowym wypełnieniem nie należy wirować na wysokich obrotach, na skutek czego puch może zbić się w kulki – 400 do 600 obrotów powinno wystarczyć.

Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami?

Ta metoda czyszczenia odzieży zimowej ma na celu uniknięcie zbijania się puchu. Zatem jak prać kurtkę puchową z piłeczkami? Nic prostszego – wystarczy wrzucić kilka piłeczek tenisowych do bębna pralki i ustawić zalecany przez producenta program prania.

Piłeczki, obijając się o kurtkę, nie tylko zapobiegną zniszczeniu i zbijaniu się puchu, ale i pomogą skuteczniej doczyścić zabrudzenia. Pamiętajcie jednak o tym, aby piłeczki tenisowe były czyste i nieużywane – pranie kurtki puchowej z brudnymi piłeczkami raczej nie wróży niczego dobrego 🙂

Jak prać kurtkę puchową z membraną?

Zanim zdradzimy Wam, jak prać kurtkę puchową z membraną, warto dowiedzieć się, czym tak właściwie jest ten enigmatycznie brzmiący element garderoby. Otóż membrana to specjalna warstwa, która w procesie laminacji nanoszona jest na warstwę właściwą kurtki. Jej cząsteczki są dużo mniejsze od wody, lecz większe od pary wodnej, co czyni ją wodoodporną, a co szczególnie docenią amatorzy górskich wycieczek, a także profesjonalni alpiniści.
Jak prać kurtkę puchową z membraną? Należy przede wszystkim unikać środków chemicznych mogących zniszczyć warstwę ochronną garderoby – do takich składników zalicza się między innymi lanolina. Do prania kurtki puchowej z membraną można wykorzystać tradycyjne szare mydło, a także płyny do prania dla dzieci, jednak dla pewności, polecamy zainwestować w profesjonalne środki do puchu i pierza. Dalsze postępowanie w przypadku odzieży wodoodpornej niewiele różni się od prania kurtki w pralce – należy zapoznać się z metką i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Zerknijcie, czy wśród wskazówek znajduje się informacja o tym, aby kurtki z membraną nie wirować.

Jak bezpiecznie wysuszyć kurtkę puchową?

Na koniec przejdźmy do suszenia odzieży zimowej. Jeżeli dysponujecie suszarką bębnową, a producent nie zabronił suszenia automatycznego – skorzystajcie z tej wygodnej metody. Jeżeli natomiast jesteście zdani na pracę swoich rąk, pamiętajcie o tym, aby kurtki nie wykręcać, ani nie wyżymać. Takie zabiegi mogłyby zniszczyć delikatne, puchowe wypełnienie lub wodoodporną warstwę ochronną. Ponadto nie wieszajcie kurtki na linkach tylko rozłóżcie ją na płasko, na suszarce do prania i całość postawcie w przewiewnym miejscu. Co jakiś czas przekładajcie ubranie na drugą stronę i delikatnie je strzepujcie – to pomoże naturalnemu wypełnieniu równomiernie się rozłożyć.
To już wszystkie nasze odpowiedzi na to, jak prać kurtkę puchową. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Wasze wątpliwości i od tej pory kurtka puchowa będzie przez Was regularnie prana 🙂

Oceń nasz artykuł: